Odjíždíme s manželem na rok do zahraničí, a proto potřebujeme ukončit dohodu o pracovní činnosti, což se týká mě, a dohodu o provedení práce, která se týká manžela. Jak máme postupovat?

Odpověď:

Zákoník práce upravuje tyto dohody v ustanovení §§ 74 – 77. Výslovně upravuje způsoby ukončení pouze u...

Mám dotaz, nepřipravuje se změna v určování dovolené? Bylo by dobré, kdyby si zaměstnanec mohl určit alespoň půlku dovolené a ne jako doteď, že s celou dovolenou disponuje zaměstnavatel.

Odpověď:

V současné době v případě, že zaměstnavatel neurčil zaměstnanci čerpání dovolené ani do 30. 6...

Mám nárok na pracovní uraz na šachtě při vyklízení sekcí z nízkého porubu, když mi při vyklízení sekcí při pokleku prasklo v koleni?

Odpověď:

Co se rozumí pracovním úrazem, je vymezeno v § 380 zákoníku práce takto:

㤠380

(1) Pracovním úrazem pro účely tohoto zákona je poškození zdraví nebo...

Od října 2012 jsem evidována na ÚP a v současnosti už nepobírám dávky v nezaměstnanosi. Nyní pracuji na dohodu o provedení práce, ze které mám měsíční příjem do 3000,-Kč. Ráda bych pracovala na brigádu ještě u jiného zaměstnavatele, ale nevím, jaká forma je v tomto případě lepší, zda dohoda o...

Jsem vyřazený horník a pobírám rentu. Jsem vedený v evidenci na úřadu práce. Z důvodu pracovního omezení nemůžu sehnat práci. Úřad práce mi z renty strhává minimální mzdu. Zajímalo by mne, zda se mi evidence na uřadu práce započítává do odpracovaných let. Počítá se mi celková doba evidence, nebo se...

Po 5 dnech pracovní neschopnosti mi zaměstnavatel znemožnil přístup do zaměstnání (zablokoval vstupní kartu i přístup do pc). Během nemocenské mě zaměstnavatel neustále kontaktuje na soukromý mobil a e-mail s řešením pracovních záležitostí. Je to tak, že na nic z toho nemá...

Začala jsem marodit ještě před skončením smlouvy na dobu určitou, ta skončí 30.6.2014, ptám se tedy, pokud budu marodit i po tomto termínu, zda budu mít nárok na náhradu mzdy a kdo mně ji bude vyplácet.

Odpověď:

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí ve sjednané době i v případě, že je...

Může pracovat někdo bez pracovní smlouvy s tím, že je placen z peněz, které někdo podniku daroval? Bylo mi řečeno, že ty peníze už jsou jednou zdaněné, takže pracovat může.

Odpověď:

Podle § 5 písm. e) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platném znění se nelegální prací (tj. prací na černo)