Chci se zeptat, jaký má byt plat zaměstnance u veřejně prospěšných prací?

Odpověď:

Veřejně prospěšné práce jsou upraveny v § 112 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti v platném znění takto:

㤠112
Veřejně prospěšné práce

(1) Veřejně prospěšnými pracemi se rozumí časově omezené pracovní...

Známý nastoupil do práce, kde mu bylo řečeno, že bude dělat od pondělí do neděle 12hodinové směny a poté týden volno. Avšak po prvním odpracovaném týdnu mu bylo řečeno, že si má vzít jeden den volna a pak jít opět na celý týden do práce na 12hodinové směny. A poté nastoupit na svůj pracovní týden...

Chci se zeptat, zda je nějaká možnost jak ukončit pracovní poměr, když zaměstnavatel nechce souhlasit s dohodou. A já potřebuji co nejrychleji odejít, protože mám jiné místo a nemohu čekat dva měsíce.

Odpověď:

Pokud tazatel potřebuje ukončit pracovní poměr v krátké době nebo ihned, pak je to...

Na pracovišti máme stanovenou pružnou pracovní dobu. Dle nové podnikové směrnice si musíme nadělávat návštěvu lékaře, pokud k lékaři jdeme ve volitelné pracovní době. Je tento postup zaměstnavatele správný? Uvedenou směrnici zaměstnavatel předem neprojednal s odborovou organizací, ačkoliv se v...

Slyšela jsem, že podle Evropské unie může odejít do předčasného důchodu člověk, který dosáhl věku 55 let a má odpracováno 35 let. Je to pravda? Můžete mi prosím sdělit nějaké podrobnosti?

Odpověď:

v rámci Evropské unie nejsou stanovena jednotná pravidla pro vznik nároku na starobní důchod a tudíž...

Zaměstnavatel vyžaduje výstupní prohlídku, na kterou si musím přinést výpis ze zdravotní dokumentace od svého lékaře. V srpnu budu potřebovat opět výpis ke vstupní prohlídce. Je možné si udělat a použít kopii výpisu?

Odpověď:

Podle § 42 odst. 1 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., o specifických...

Měl bych dotaz ohledně zdravotního pojištění. Když nebudu v evidenci úřadu práce jako uchazečo zaměstnání (budu osoba bez vlastních příjmů) déle než měsic, tak zdravotní pojištění za mě hradí stát? Např. odhlásím se z úřadu práce 2.9. a znovu se případně přihlásím...

Je při podání žádosti o přiznání existenčního minima žadatel povinen podrobit se tzv. místnímu šetření, tedy jestli je povinen vpustit do svého obydlí úředníka Úřadu práce?

Odpověď:

Oprávnění orgánů pomoci v hmotné nouzi je upraveno v § 63 odst. 1 a 2 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné...