Slyšela jsem, že podle Evropské unie může odejít do předčasného důchodu člověk, který dosáhl věku 55 let a má odpracováno 35 let. Je to pravda? Můžete mi prosím sdělit nějaké podrobnosti?

Odpověď:

v rámci Evropské unie nejsou stanovena jednotná pravidla pro vznik nároku na starobní důchod a tudíž...

Zaměstnavatel vyžaduje výstupní prohlídku, na kterou si musím přinést výpis ze zdravotní dokumentace od svého lékaře. V srpnu budu potřebovat opět výpis ke vstupní prohlídce. Je možné si udělat a použít kopii výpisu?

Odpověď:

Podle § 42 odst. 1 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., o specifických...

Měl bych dotaz ohledně zdravotního pojištění. Když nebudu v evidenci úřadu práce jako uchazečo zaměstnání (budu osoba bez vlastních příjmů) déle než měsic, tak zdravotní pojištění za mě hradí stát? Např. odhlásím se z úřadu práce 2.9. a znovu se případně přihlásím...

Je při podání žádosti o přiznání existenčního minima žadatel povinen podrobit se tzv. místnímu šetření, tedy jestli je povinen vpustit do svého obydlí úředníka Úřadu práce?

Odpověď:

Oprávnění orgánů pomoci v hmotné nouzi je upraveno v § 63 odst. 1 a 2 zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné...

Známý nastoupil do práce, kde mu bylo řečeno, že bude dělat od pondělí do neděle 12hodinové směny a poté týden volno. Avšak po prvním odpracovaném týdnu mu bylo řečeno, že si má vzít jeden den volna a pak jít opět na celý týden do práce na 12hodinové směny. A poté nastoupit na svůj pracovní týden...

Jsem delší dobu v pracovní neschopnosti. Stále jsem a ještě budu v neschopnosti. Zvažuje se i přechod do částeného invalidního důchodu. Jsem po operaci páteře. Z loňska mi zbyla dovolená 20 dnů. Účetní mi sdělila, že buď si dovolenou vyberu do konce roku (což nemohu), nebo mi propadá. Proplacení...

Na pracovišti máme stanovenou pružnou pracovní dobu. Dle nové podnikové směrnice si musíme nadělávat návštěvu lékaře, pokud k lékaři jdeme ve volitelné pracovní době. Je tento postup zaměstnavatele správný? Uvedenou směrnici zaměstnavatel předem neprojednal s odborovou organizací, ačkoliv se v...

Jako živý dárce ledviny budu v neschopnosti cca 6 týdnů, mohu se zeptat ,zda nemocenská po tuto dobu bude 60% platu nebo plná výše průměrného platu v ČR?

Odpověď:

Zákoník práce ve svém § 203 odst. 2 písm. e) upravuje právo na pracovní volno s náhradou mzdy při jiném úkonu v obecním zájmu...