Dobrý den, bydlím trvale hlášená mimo Prahu, teď budu končit svůj pracovní poměr v Praze. Kde se mohu evidovat na úřadu práce?

Odpověď:

Celá Vámi dotazovaná problematika je upravena zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.

Na Úřadu práce můžete být hlášena buďto jako uchazeč o zaměstnání...

Naši odboroví předáci pracují v nepřetržitém provozu. Máme jako zaměstnavatel povinnost, kdykoliv si sjednají schůzku se svým právníkem, je uvolnit ze směny a ještě jim dobu strávenou s právníkem zaplatit? Nebo si musí dohodnout se svým nadřízeným uvolnění ze směny a doba jednání nespadá do...

Dobrý den, má zaměstnanec nárok na náhradní volno v případě služební cesty, která přesahuje jeho běžnou pracovní dobu, případně za dny pracovního volna?

 
ODPOVĚĎ:

K úplné a přesné odpovědi na Váš dotaz by bylo potřeba důkladně se seznámit s celou řadou skutečností a okolností případu...

Může zaměstnanec někomu sdělit výši své mzdy či odměny  nebo je to v rozporu se zákoníkem práce (či jiným předpisem) a mlčenlivostí obecně?

Odpověď:

Obecně platí, že povinnosti mohou být stanoveny buď zákonem, nebo smlouvou. Z uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel nemůže jednostranně...

Od 3. srpna 2015 jsem zaměstnaná a 24. dubna 2016 jdu na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství. Smlouvu mám uzavřenou na dobu určitou do 31. srpna 2018. Chci se zeptat, jestli mi i po skončení pracovní smlouvy bude vyplácena nemocenská a placeno zdravotní pojištění nebo si ho budu muset...

Ukončil jsem studium na VŠ. Chystám se za 2 týdny letět na 3 měsíce do Států, takže návrat do ČR je předpokládán po uplynutí ochranné lhůty. Má se v tomto případě student přihlásit na ÚP ještě před odletem nebo až po příletu s tím, že nebyl v ČR a nemohl se ve lhůtě 3 dnů na ÚP...

Pracuji při částečném invalidním důchodu na plný úvazek u firmy, která se zabývá strážní službou. Pracuji pouze na noční směny, při kterých se vykonávají pochůzky vnitřní i venkovní. Mám nárok na pracovní obuv a platové rozlišení oproti zaměstnancům, kteří vykonávají jen denní směny bez obchůzek...

Chci se zeptat, zda si jako 17letá můžu po registraci na úřadu práce udělat rekvalifikační kurz - stříhání psů - a otevřit si psí salón. Zda mi ÚP kurz zaplatí, zda dostanu nějaké dotace na rozjezd podnikání a zda vůbec můžu mít v tomto věku živnost?

Opodvěď:

Rekvalifikací se podle § 108 odst. 1...