Jsem v pracovní neschopnosti a mám stanovené vycházky. Na základě předávacích protokolů mám mobilní telefon, notebook a automobil (určený i k soukromým účelům). Může se zaměstnavatel dožadovat vrácení těchto pracovních pomůcek v době mojí dočasné pracovní neschopnosti? Jakým...

Zaměstnanec udělal v zaměstnání chybu z nedbalosti, kterou sám přiznal. Tím údajně způsobil zaměstnavateli škodu. Je zaměstnavatel povinen škodu doložit? Nebo může automaticky požadovat 4,5 násobek hrubé mzdy?

Odpověď:

Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil zaviněným...

Jsem v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel mne vyzval, abych se dostavil na pracoviště. Má na to právo?

Odpověď:

Dočasná pracovní neschopnost je podle § 191 zákoníku práce důležitou osobní překážkou v práci, po dobu které je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v...

Zaměstnanec obdrží posudek o zdravotní způsobilosti s výsledkem nezpůsobilý. Jak může tento zaměstnanec postupovat, pokud s výsledkem nesouhlasí?

Odpověď:

Zdravotní způsobilost zaměstnance k výkonu práce závazně pro zaměstnavatele posuzuje poskytovatel pracovnělékařských služeb, s nímž má...

Odvádí se z renty za pracovní úraz sociální a zdravotní pojištění?

Odpověď:

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti přiznaná z titulu pracovního úrazu lidově nazývaná renta je jednou z náhrad škody pode zákoníku práce. Podle § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 589/1992 Sb. o...

Jak postupovat, pokud zaměstnanec agentury práce má u zaměstnavatele, k němuž je přidělen, nižší mzdu než kmenový zaměstanec, který vykonává stejnou práci?

Odpověď:

Zaměstnanec agentury práce má s ohledem na § 309 odst. 5 zákoníku práce právo na to, aby jeho mzdové podmínky nebyly horší, než jsou...

Mohu pracovat při evidenci na ÚP na základě dohody o provedení práce ve výši platu 4000,-Kč? Nebo se musím odhlásit z evidence?

Odpověď:

Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání výkon činnosti na základě dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1...

Může být důvodem k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele to, že zaměstnankyně na mateřské dovolené uzavře dohodu o provedení práce s jinou společností na stejnou činnost jako u stávajícího zaměstnavatele? V pracovní smlouvě se stávajícím zaměstnavatelem není zakázáno ani domluveno...