Jsem delší dobu v pracovní neschopnosti. Stále jsem a ještě budu v neschopnosti. Zvažuje se i přechod do částeného invalidního důchodu. Jsem po operaci páteře. Z loňska mi zbyla dovolená 20 dnů. Účetní mi sdělila, že buď si dovolenou vyberu do konce roku (což nemohu), nebo mi propadá. Proplacení prý není možné. Je to opravdu tak?

Odpověď:

Zaměstnanci podle § 222 odst. 2 zákoníku práce přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

Právo na dovolenou však zaměstnanci nepropadá ani v případě, že dovolená nebyla vyčerpána do konce kalendářního roku následujícího po roce, kdy na ni vzniklo právo. Naopak ustanovení § 218 odst. 4 zákoníku práce zaměstnavateli ukládá povinnost, nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

Informace poskytnutá tazatelce účetní není pravdivá a tazatelka s ohledem na shora uvedené tak nemusí mít obavu, že by jí nevyčerpaná dovolená propadla.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zpět na seznam zodpovězených dotazů

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit